close
چت روم

مشاوره تلفنی درمان بیماری ها متخصص گیاهان دارویی و طب سنتی حکیم محمد صدیقی

– 09120580638-02165114469–09155077358 – 

مشاوره طب سنتی انلاین در تلگرام

ایدی پاسخگو سوالات پزشکی  @Kh_sedighi
    کانال طب سنتی
https://telegram.me/atarishahjahan

و درمان تمام بیماری ها در طب سنتی و گیاهان داروی

مشاوره 09120580638 - 09155077358

از جمله درمان های:

جنسی+ چاقی و لاغری+دیابت+الزایمر+نازایی+سنگ کلیه+لک های صورت

+سردرد های شدید+دیسک کمر و رگ سیاتیک+پوکی استخوان+تقویت کننده اعصاب،آرام بخش،تقویت کننده قلب،ضدانگل قوی،تصفیه کننده خون.

و درمان معده+درمان تقویت حافظه+درمان یائسگی+درمان...

√ رفع سنگ کلیه.سنگ مثانه.سنگ کیسه صفرا
درمان عفونت و کیستها
√درمان سردرد های میگرنی و سینوزیتی
√درمان بیماری های قلبی و عروقی وتصلب شرائین و واریس
√ درمان آسم و تنگی نفس
√درمان گیاهی مغز و اعصاب و ضد افسردگی
√درمان بیماری پوستی و اگزما
√درمان درد مفاصل و استخوانی و عضلات
سیاتیک رفع ورم عضلات و نقرص 
√رفع بواسیر و شقاق مقعد،سندروم روده،رفع یبوست و اسهال
√رفع ورم معده و روده،ضد نفخ،درمان سوهاضمه و گوارش
√درمان کاهش چربی خون،کلسترول خون،قند خون(دیابت)،فشار خون
√جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو سر و ابرو
√رفع پلاک میکروبی دندان و ضد التهاب لثه و حفره دهان
√درمان بیماری های دستگاه تناسلی(نازایی.و قاعده اور)
و درمان پروستات 
√افزایش شیر مادر،تسکین درد های قاعدگی و انواع بیماری زنان
√برطرف‌کردن بوهای نامطبوع بدن
√تقویت نیرو جنسی و بازگشت نیروی جوانی
√برطرف کردن کم خونی

+دمنوش های مفید+عرقیات مفید+ و هر بیماری دیگری..

درمان با گیاهان دارویی و طب سنتی
حکیم محمد صدیقی
تهران و کرج حضوری میتونید تشریف بیارید وشعبه گیلان رو هماهنگ کنید
شهرستان ویزیت تلفنی و ارسال ازمایشات
در تلگرام واتس اپ و سروش
  09120580638-02165114469–09155077358  
 
تنگ کننده واژن با دارو گیاهی ماریانا
کلیک کن روی لینک
حجم دهنده طب سنتی روغن خراطین
   
پودر گیاهی چربی سوز و ضد اشتها 
 
    
درمان نازایی با گیاهان دارویی و طب سنتی
 
 
 
 
عطاری شاه جهان حکیم محمد صدیقی
 
 
 
 
 
 عطاری شاه جهان محمد صدیقی
حکیم محمد صدیقی 
 
 
 
 
سفرنامه حج عمره مفرده
loading...

بهترین سایت تفریحی

سفرنامه حج عمره مفرده  سفر به خانه عشق  یک قرص ایبوبروفن خورده و چند ساعتی در اتاق استراحت کردم.صبح ساعت 6 از خواب برخاسته و سریع نماز صبح و صبحانه رو میل کرده و ساعت 30/6 سوار اتوبوسمون که جلو هتل بود شدیم تا قبل از طلوع آفتاب در کعبه جهت انجام اعمال عمره مفرده باشیم. فاصله حدود15 دقیقه ای هتل تا کعبه رو طی کرده و همه افراد (بجز چند نفر) به همراه روحانی کاروان حدود 10 دقیقه قبل از طلوع آفتاب در کنارمقام ابراهیم ، آماده انجام اعمال بودیم. ای حریم کعبه محرم برطواف کوی تو من به گرد کعبه…

اشتراک ایمیلی

جهت دریافت مطالب روزانه ایمیل خود را وارد کنید

سفرنامه حج عمره مفرده

 سفرنامه حج عمره مفرده

سفرنامه حج عمره مفرده 


سفر به خانه عشق 

یک قرص ایبوبروفن خورده و چند ساعتی در اتاق استراحت کردم.صبح ساعت 6 از خواب برخاسته و سریع نماز صبح و صبحانه رو میل کرده و ساعت 30/6 سوار اتوبوسمون که جلو هتل بود شدیم تا قبل از طلوع آفتاب در کعبه جهت انجام اعمال عمره مفرده باشیم. فاصله حدود15 دقیقه ای هتل تا کعبه رو طی کرده و همه افراد (بجز چند نفر) به همراه روحانی کاروان حدود 10 دقیقه قبل از طلوع آفتاب در کنارمقام ابراهیم ، آماده انجام اعمال بودیم.

ای حریم کعبه محرم برطواف کوی تو من به گرد کعبه می گردم به یاد روی تو

دست ما افتادگان راهم دراین وادی بگیر ای که مهر از مهر جائ الحق بود بازوی تو

با الطاف خداوند متعال و به واسطه قرصی که شب خورده بودم ، هیچگونه دردی در بدنم احساس نمی کردم و کاملا مثل یک فرد سالم آماده انجام اعمال عمره مفرده شدم. افراد مسن و مریض کم نداشتیم وبا طمانینه و آرامش اعمال رو انجام می دادیم.

باعجز براین خاک گران مایه بنه سر گر آمده ای بردرسلطان به گدائی

دست طلب انداز به دامان وصالش شاید برسی ازره لطفش به نوائی

جهت اطاعت از اوامر روحانی کاروان و انجام تک تک اعمال بصورت دسته جمعی ، همه افراد کاروان با هم حرکت می کردیم . بعد از اتمام هفت دور طواف دور کعبه و دو رکعت نماز پشت مقام ابراهیم ، نوبت به هفت دور سعی بین صفا و مروه رسید.

سعی بین مروه و صفا، صفا دارد،هروله اش شورکبریا دارد

هر طوافش به عمر می ارزد، خانه ای که فقط خدا دارد

هفت بار دور کعبه گردیدن، آرزوئی که این گدا دارد

آب زمزم چقدر شیرین است طعم آیات " هل اتی" دارد

سپس بعد از تقصیر در مروه و انجام طواف نسا و نماز آن ،ساعت 30/11 قبل از ظهر کل اعمالمون بطورصحیح وبا سلامت به پایان رسیدکه انشاالله مود قبول حضرت حق واقع بشه. در صورتی که اگر به تنهایی انجام می دادم ، شاید حداکثر 3 ساعت زمان می برد.

در این هنگام به یاد شعر معروف شیخ بهائی افتادم . کسی که در جستجوی صاحب خانه بود هرچند حاجیان دیگر طالب دیدار خانه هستند:

زاهد سوی مسجد شد ومن جانب خممار روزی که برفتند حریفان پی هرکار

حاجی به ره کعبه و من طالب دیدار من یار طلب کردم و او جلوه گه یار

هرجاکه روم پرتوکاشانه توئی تو هردرکه زنم صاحب آن خانه توئی تو

مقصودمن از کعبه و بتخانه توئی تو درمیکده ودیر که جانانه توئی تو

مقصود توئی کعبه و بتخانه بهانه او خانه همی جوید و من صاحب خانه

حوالی ساعت 40/11 دقیقه بعلت خستگی ، تصمیم بر این شد که همه به هتل برگشته تا بعد از در آوردن لباس احرام، استراحت کرده و شب دوباره به کعبه برگردیم.در این هنگام من آدرس "دوره المیاه"(دستشویی) روبه عربی از معاون کاروان پرسیدم که یکی از دوستان اعتراض کرده و گفتند بعلت خستگی بعدا بریم و اونجا رو ببینیم!که با خنده همه کسانی که معنی "دوره المیاه" رو میدونستند ،کعبه رو به سمت هتل ترک کردیم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

خانه خدا از طبقه بالا

نکته قابل توجه ساخت برج بلندساعت و ساختمانهای عظیم اطراف آن است که وقف ملک عبدالعزیز به حرمین شریفین می باشد که در قسمت جنوبی و مشرف به کعبه قرار داردو همچنین وجود جرثقیلهای غول پیکر فلزی در ضلع شرقی که در حال ساخت و ساز می باشند ودو طبقه با سازه آهنی اطراف کعبه که مختص طواف افراد با ویلچر می باشد،باعث افت عظمت و ابهت بنای کعبه شده اند.

در قسمت جنوبشرقی کعبه محلی که به "محبس الجن" مشهور است و هم اکنون ساختمان زرد رنگی احداث شده است ،گفته می شود محل تولد رسول گرامی اسلام است و در نزدیکی این محل ،محل توقف اتوبوسهای ایرانی و ترکیه ای است .

 سفرنامه حج عمره مفرده

محل تولد رسول اکرم

بعد از ظهر پنجشنبه رو در هتل به استراحت پرداختم و شب دوباره به زیارت خانه خدا آمدم . زائران زیادی از اقصی نقاط جهان در حال طواف بودند.

به طواف کعبه رفتم، به حرم رهم ندادند که برون در چه کردی که درون خانه آئی

به قمارخانه رفتم، همه پاکباز دیدم چو به صومعه رسیدم، همه زاهد ریائی

سه رکن کعبه نسبتا خلوت بود و می شد به راحتی زیارت کرد ولی رکن حجر که حجرالاسود درآن رکن واقع شده خیلی شلوغ بود و به راحتی نمی شد به آن نزدیک شد.در این لحظه به یاد جمله معروف زنده یاد حسین پناهی افتادم که می گوید:"در مکه دیدم هیچ انسانی به فکر فقیر دوره گرد نیست و همه دوست دارند به خانه خدا برسند و گناهان خویش را بزدایند غافل از اینکه آن دوره گرد ،خود خدا بود. در مکه دیدم خدا نیست و چقدر باید دوباره راه طولانی را طی کنم تا به خانه خویش برگردم ودر همان نماز ساده خویش تصورخدارا در کمک به مردم ،جستجو کنم . آری شاد کردن دل مردم همانا برتر از رفتن به مکه است که خدائی در آن نیست." به زحمت و با توان بدنی خوبی که داشتم ،بالاخره تونستم حجرالاسود رو از نزدیک زیارت کنم البته این کار با توجه به کثرت طواف کنندگان ، برای خانمها بسیار سخت است.

با عجز بر این خاک گران مایه بنه سر گرآمده ای بر درسلطان به گدائی

دست طلب انداز به دامان وصالش شاید برسی از ره لطفش به نوائی

وسیله رفت و برگشت از هتل به بیت الله الحرام و بالعکس نسبتا راحت بود .جلو هتل جنب خیابان عزیزیه ایستگاه اتوبوس شماره 1 بود که حدودا به فاصله هر 15 دقیقه یک اتوبوس می آمد و در برگشت هم از ایستگاه اتوبوسهای ایرانی، سوار اتوبوس شماره 1 می شدیم و در مسیر جلو چند هتل نگه میداشت که اخرین هتل، هتل ما بود. روز جمعه نهم اسفند ماه، ساعت 9 تا 30/10صبح درسالن اجتماعات هتل ، جلسه داشتیم تا روحانی ما، نحوه صحیح بودن اعمال عمره مفرده را از تک تک اعضائ کاروان جویا بشه.با توجه به برگزاری 6 جلسه قبلی ( 3 جلسه در ایران و 3 جلسه در مدینه)، و توضیح کامل و مکرر نحوه انجام اعمال،باز هم تعدادی بودند که به درستی اعمال حج رو انجام نداده بودند و این عامل باعث عصبانیت روحانی کاروان شده بود ومجبور شدند یکبار دیگر، صبح روز بعد با این تعداد و افراد دیگری که به دلایلی بازمانده بودند،اعمال عمره مفرده رو تکرار کنند.در این جلسه مسئول کاروان بارها تاکید کرد که زیارت دوره در مکه مکرمه،راس ساعت 14 روز شنبه انجام خواهد شد.

روز شنبه صبح که چند قرصی که از درمانگاه مدینه گرفته بودم، تموم شده بود ،دوباره علایم بیماری عود کرد و همچنان سرفه های شدید و دردناک ادامه داشت.مجبور شدم به درمانگاه مکه مکرمه که محل آن هتل روبری هتل ما بود، مراجعه کنم. این بار درمانگاه نسبتا آرام بود. بعد از معاینه دکتر ،طبق معمول چند عدد قرص و شربت سینه و یک آمپول دگزامتازون تجویز کرد.آمپول رو در همون محل خانم دکتر مسئول داروخانه زد و بلافاصله به هتل بازگشتیم.

ساعت 14 ،زمان انجام زیارت دوره در مکه مکرمه فرا رسید.طبق معمول تا جمع شدن کاروانیان و حرکت اتوبوسها نیم ساعتی معطل شدیم.ابتدا به قبرستان ابوطالب رفتیم و از پشت دیوار مشبک و سفید رنگ ،در پیاده رو جمع شدیم وبعد از توضیحات روحانیمون از دور ضمن مشاهده قبور شریف ،ابوطالب(عموی پیامبر)،عبد مناف و عبدالمطلب(جد و پدر بزرگ پیامبر)،خدیجه کبری(همسرپیامبر) و قبر حضرت قاسم ، زیارت نامه های مربوطه را هم بعداز خواندن روحانی، تکرار کردیم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

قبر شریف ابوطالب(عموی پیامبر) در کنار درخت

سپس به سمت غار ثور حرکت کردیم.بعد از پیاده شدن از اتوبوس در کنار جاده روحانیمون ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص هجرت پیامبر اکرم از مکه به مدینه و اقامت در غار ثور به همراه ابوبکر(که البته اگر یک نفر فیلم" محمد رسول الله" رو ببینه همه این مطالب براش تکراریه)،از دور کوهی را نشان داد وگفت که غار ثور در آن کوه می باشد ولی امکان مشاهده از نزدیک وجود ندارد.

 سفرنامه حج عمره مفرده

کوهی که غار ثور درآن واقع شده است

سپس از صحرای عرفات و منا دیدن کردیم وکنار تپه" جبل الرحمه " از اتوبوس برای دقایقی جهت بازدید از بالای تپه، از اتوبوس پیاده شدیم.اینجا مکانی بود که حضرت امام حسین(ع) دعای عرفه رو بجا آورده بودند.

 سفرنامه حج عمره مفرده

جبل الرحمه

ای منا ای کعبه عشق و وفا ای منا ای مکتب صدق و صفا

ای منا ای آفتاب نور عشق ای منا ای گام گامت طور عشق

سپس در طی مسیر و در حاشیه شهر مکه ،از اتوبوس برای لحظاتی پیاده شده و روحانیمون ضمن توضیحاتی مختصر در مورد نزول اولین آیات توسط فرشته وحی بر پیامبر اکرم،از دور غار حرا رو در کوه نوربرایمان نشان داد. چون امکان بازدید درآن روز بعلت زمان اندک و دوری مسیر ،وجود نداشت ،من به همراه تعدادی از دوستان تصمیم گرفتیم روز یکشنبه صبح(11اسفند92) به غار حرا بریم. اینجا آخرین مکان بازدیدمون در زیارت دوره بود و حوالی ساعت 7 عصر به هتل بازگشتیم. امشب با توجه به تزریق آمپول "دگزامتازون" در صبح امروز، کمی از درد بدنم کاسته شده بود ولی همچنان سرفه های شدید داشتم و دعا می کردم که برای بازدید از غار حرا (فرداصبح) وضعیت بدنیم روبه راه باشه. به این دلیل ضمن خوردن قرصها و شربت سینه شبو زود خوابیدم تا برای فردا صبح سرحال باشم. آخه بیای مکه و حداقل تو عمرت یکبار غار حرا رو نبینی و بعدا آدم وقتی بر میگرده ایران پشیمون میشه!

صبح روز یکشنبه ساعت 6 صبح بعد از خوندن نماز صبح به همراه 4 نفر دیگر از دوستان با گرفتن یه تاکسی از جلو هتل و با پرداخت 20 ریال به جبل النور رفتیم.ساعت 7 صبح زیر کوه بودیم. مسیر ابتدای کوه سربالائی تندی داشت ولی یه کم که بالا رفتیم مسیر پله ای شد تا دم غار حرا.ساعت 8 صبح جلو غار حرا بودیم.خوشبختانه وضعیت بدنیم خوب بود و باعنایت باریتعالی و به لطف آمپول و داروها و بدن ورزیده ای که داشتم ، مشکلی برایم پیش نیومد و به سادگی این مسیر نسبتا سخت و طولانی رو بالا رفتم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

غار حرا

مسیر غار پربود از میمونهای آموزش دیده که سعی می کردند وسایل بازدیدکنندگانو بردارند و فرار کنندو من شدیدا مواظب دوربین عکاسی ام بودم که مورد سرقت اونا قرار نگیره.همچنین این مسیر پر بود از آت آشغال و افراد گداومعلول که دست خود را بطرف بازدیدکنندگان ( که اکثرا ایرانی و ترکیه ای بودند) دراز کرده و می گفتند " صدقه صدقه" که منظره زشتی به این مسیر داده بود.

 سفرنامه حج عمره مفرده

یک فرد معلول و گدا در مسیر غار حرا

کمی مونده به ساعت 8 صبح جلو غار حرا بودم و لحظاتی با خود به 1450 سال پیش فکر می کردم زمانی که خاک فتنه خیز مکه ،درون ظلمت جهل و تباهی دست و پا می زد، به هر کس می رسیدی ، حربه الحاد برکف داشت.چپاول،زورگوئی،ناجوانمردی وتبهکاری ، یگانه کار مردم بود. محبت ،انصاف، پاکی و پاک اندیشی ، میان توده ها کم بود. در این هنگامه ها مردی غمین با چشم تر، هرشب به این غار می آمد.تن و دلی ترسان ز بیم حق تعالی داشت .در آن غار تنها روانی روشن از کروبیان عرش اعلا داشت. بدان این مرد برتر از دلبستگیها و تعلقها مجرد بود.ستوده بود و پاکان جهان آفرینش را سرآمد بود.ابرمرد جهان آموزگار ما "محمد(ص)" بود.یکی شب کوه نور ، آبستن رمز خدائی شد ،بانگی پرتضرع گفت:کریما،کردگارا،خداوندا- حکیما،مهربانا،بی نیازا، مرادرکشف راز غیب،یاری ده. بجان من توان پایداری ده.من امشب سخت حیرانم. چه می بینم؟نمیدانم."محمد(ص)" در سخن با خویش بود که ناگه بسان تندر، نوائی آسمانی در دل غار حرا پیچید: بخوان. هان ای محمد، بخوان .گفت: من خواندن نمی دانم.ندا آمد بخوان با من بخوان ای امی مکه. بناگه چشمه نوری بجان پاک او تابید.محمد(ص) ازدل" ام القری" این نغمه را سردادکه:

ای انسان خدا یکتاست بجز یکتاپرستی هیچ راه رستگاری نیست .بدیگر راه ها گر پا گذاری ، غیر خواری نیست.ابرمردا زوالی نیست گلبانگ حقیقت را – نوازشگر نسیم بانگ توحید است. بعد از کمی اقامت بالای کوه و بازدید از غار حرا و خوندن 2 رکعت نماز در کنار غار، ساعت 9 صبح در پائین کوه با گرفتن یک خودرو شاسی بلند و پرداخت 30 ریال به هتل بازگشتیم. امروزیکشنبه 11 اسفند بود و بایستی ساعت 14 چمدونهامونو جلو در اتاق هتل میذاشتیم .بنابراین تا ظهر مشغول بسته بندی چمدونا شدیم و سر وقت وسایلمونو تحویل دادیم. ساعت حرکت ما از مکه به فرودگاه جده و بازگشت به ایران،30/1 صبح دوشنبه بودبنابراین عصر یکشنبه جهت آخرین زیارت ، طواف ، دعا و نیایش به طرف کعبه رفتیم.و تا پاسی از شب در خانه خدا بودیم. علی رغم توصیه های مکرر مدیر کاروان در ایران و عربستان مبنی بر نخریدن اجناس جهت سوغاتی از مکه و مدینه ، ولی چون خرید سوغاتی و بازدید از بازارها و فروشگاهها جزئ لاینفک فرهنگ ما ایرانیها بخصوص خانمهاست ،فروشگاههای بزرگ و خوبی در دو شهر مکه و مدینه وجود داره که هرچند اجناس آنها اکثرا چینی است اما به واسطه بزرگی فروشگاهها ، تنوع اجناس و قیمتهای مناسب آن نسبت به ایران، می توان وسایل خوبی رو جهت سوغاتی خریداری کرد.

 سفرنامه حج عمره مفرده

خیابان عزیزیه مکه مکرمه. منطقه هتل ما و بازارها و فرشگاههای بزرگ

 سفرنامه حج عمره مفرده

یکی از فروشگاههای بزرگ درخیابان عزیزیه مکه مکرمه

در چند ساعت فرصت باقیمانده در آخرین شب اقامت در مکه مکرمه ،ابتدا در اطراف کعبه ، در محل نزدیک محل توقف اتوبوسهای ایرانی (محبس الجن) رفته و برای آوردن آب زمزم به ایران،4 ظرف آب معدنی خالی 5/1لیتری رو از شیر های اونجا پرکردم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

شیرهای پر کردن آب زمزم در اطراف کعبه

دقایقی فرصتی پیش آمد تا از برج عظیم ساعت در ضلع جنوبی کعبه بازدید بعمل بیاوریم.برج بسیار بلندی که در بالای آن ساعت نصب شده و تقریبا از تمامی قسمتهای شهر قابل مشاهده است. در اطراف برج ساختمانهای بلند هتل و فروشگاههای بزرگ دیگری هم وجود دارد.

 سفرنامه حج عمره مفرده

یکی از فروشگاههای طلا فروشی در اطراف برج ساعت مکه مکرمه

 سفرنامه حج عمره مفرده

خانه معشوق. آخرین لحظات حضور در آخرین شب اقامت در مکه مکرمه وخداحافظی موقت با کعبه. تا عمری باقی باشد و انشاالله دیداری دیگر

بالاخره زمان تحویل کارت اتاق514 در مکه مکرمه فرارسید. ساعت 30/1 صبح دوشنبه 12 اسفند 92بعد از عبور از زیر قرآن کریم سوار اتوبوسمون در جلو هتل شدیم. حوالی ساعت 2 صبح، هتل محل اقامتمون در مکه مکرمه رو به سمت فرودگاه جده ترک کردیم. ساعت 4 صبح در فرودگاه جده بودیم و بعد از تحویل چمدونها و بردن آنها به قسمت بار و گرفتن کارت پرواز ،اقامه نماز صبح در فرودگاه و انتظار در سالن پرواز، ساعت 40/8 صبح هواپیمای سعودی، بدون تاخیر به طرف آسمان ایران صعود کرد و ساعت 30/12 ظهر به وقت ایران دربیرون سالن حجاج فرودگاه تبریز، دوباره در حلقه استقبال کنندگان گرفتار شدیم.

شکربسیارخداراکه به ایران عزیز حاجیان از حرم امن خدا آمده اند

بارالها بکن این حج وزیارت مقبول سعی مشکور که با حج بجا آمده اند

توصیه ها، پیشنهادها و انتقادهای سفر عمره مفرده

1- مدت سفر. مدت 10 روزه (5 روز مدینه و 5 روز مکه وعملا 9 شب) برای آنهایی که اولین بار به این سفر عارفانه مشرف می شوند، بسیار کم می باشد و توصیه می شود سازمان حج و زیارت بخاطر بهره مندی حداکثری از فیوضات معنوی این سفر، این مدت را حداقل به 14 روز افزایش دهد.

2- امکانات پزشکی. این امکانات در این دو شهر (مکه و مدینه) برای زائران، بسیارضعیف است . اولا یک درمانگاه با یک پزشک و یک داروفروش که در ضمن تزریقاتی هم می باشد، در هر شهر در یکی از هتلها وجود دارد. ثانیا : بایستی بطور مخفیانه به درمانگاه مراجعه کنیم تا ماموران سعودی متوجه نشوند.ثالثا:اقلام دارویی در درمانگاهها بسیار کم میباشد بطوریکه دز کامل داروهای آنتی بیوتیکی تجویز نمی شود.بنا براین توصیه می کنم حتما داروهای مورد نیاز را همراه خود داشته باشید.

3- امکانات هتل. کیفیت و امکانات هتل ما در مکه و مدینه کمی بالاتر از مسافرخانه های خودمون بود.نظافت اتاقها هر روز انجام نمی گرفت و اگر شانس با شما همراه باشه در طول اقامت 5 روزه در هر شهر،تنهایکبار.هتل ما در مدینه بسیار قدیمی و کهنه بود و به تبع آن مشکلات خاص خودشو داشت ازجمله : گرفتگی فاضلاب حمام ، عدم کارکرد صحیح کولرها ، کثیفی پرده ها و پنجره ها وعدم باز و بسته شدن اونهاو...

4- وعده های غذایی. با آنکه در اطلاعیه نصب شده درلابی هتل قید شده بود که سه وعده غذائی از نظر کیفیت مورد تائید کارشناسان تغذیه می باشد ، ولی تنها چیزی که رعایت نشده بود، کیفیت غذاها از نظر مواد مغذی بود. با توجه به اینکه من مختصری اطلاعات تغذیه ای دارم ، به موارد ذیل اشاره می کنم: 1-نانها همه لواش و باکت بودند و فاقد سبوس، که از ضعیفترین نانها از نظر تغذیه ای می باشند. ضمناهمه تولید چند روز قبل و بیات و داخل نایلون بود و از نان تازه حداقل در وعده صبحانه خبری نبود.2-صبحانه از تنوع لازم برخوردار نبود و اکثرا شامل پنیر پاستوریزه پرچرب کاله( که کاملا از نظر تغذیه ای مضره) ، کره پاستوریزه(که باز هم پرچرب و مضر)، مربا یا عسل در بسته های کوچک و ایرانی که تنوع لازم رو نداشت. چائی در فلاکسهای کوچک روی میز که اصلا طعم و مزه چائی تازه دم رو نداشت وکلا باعث می شد رغبت لازم نسبت به صرف صبحانه که اصلی ترین وعده غذائی است از بین بره.3-در وعده های ناهار و شام قسمت عمده غذا شامل نان و برنج هندی بود.( نشاسته محض بدون طعم و بوی خوش برنج ایرانی) که مخصوصا در وعده شام مصرف نشاسته کاملا اشتباه می باشد.خورشت این غذاها اکثرا خورشتهای محلی ایرانی بود که حاوی روغن زیاد و از کیفیت و عطر و طعم خوبی برخوردار نبود.4- با توجه به تاکید مکرر متخصصین تغذیه به مصرف میوه و سبزی متاسفانه بجز در چندوعده آنهم بصورت محدود و خیلی کم، جای سالاد و سبزی فراوان در وعده های غذایی خالی بود.5- بهتر بود بجای نوشابه، که کاملا مضر می باشد، از آب میوه یا دوغ استفاده می شد. به نظر می رسید که در برنامه تغذیه زوار، تنها به کمیت(شکم پر بودن) و قیمت تمام شده (حداقل قیمت ) توجه بیشتری شده بود تا به کیفیت غذاها.

5- مدیریت کاروان. با آنکه مدیر کاروان ما پیرمرد با تجربه و صاحب نامی بود و بنا به ادعای خودش حدود 40 سالی بود که وظیفه مدیریت کاروانهای حج رو برعهده داشت و بیش از 100 بار به حج مشرف شده بود، ولی متاسفانه در پاره ای از موارد ضعیف عمل می کرد و از آنجایی که من خودم تورلیدر می باشم به چند مورد ذیل اشاره می کنم:1-عدم قاطعیت و ضعف مدیریت . در زیارت دوره مدینه ، با آنکه اتوبوسها ساعت 30/7 صبح جلو هتل آماده حرکت بودند و طبق برنامه از پیش تنظیم شده آنها که با اطلاع کامل مدیر کاروان بود که ساعت 12 ظهر رانندگان عرب اتوبوسها وقتشون به اتمام می رسد ومیبایستی زوار رو به هتل بر گردانند، ساعت 40/8 صبح هنوز اتوبوسها از جلو هتل حرکت نکرده بودند و این عامل باعث شد تا در بازدید از مسجد قبا ساعت 50/11 ظهرکه به مسجد رسیدیم ،بدون اطلاع زوار از پایان ساعت کاری رانندگان در ساعت 12 ظهر ، اتوبوسها بدون سوار کردن زوار با وسایلی که خریداری کرده و داخل اتوبوس گذاشته بودند، اتوبوسها حرکت کردند و عده کثیری از مسافران از اتوبوس جا ماندند که باعث ناراحتی همه زوار شد.2-عدم توجیه وظایف خود ،معاون و روحانی کاروان به زوار. بطوریکه دو گانگی در رفتار زوار وگاها درگیریهای لفظی بین روحانی و مدیر کاروان رو باعث شده بود. زوار سوالاتی که مربوط به روحانی بود از مدیر کاروان و بالعکس می پرسیدند.3-عدم برنامه ریزی و زمانبندی مناسب ، باعث بلاتکلیفی و فوت وقت شده بود بطوریکه در زیارت دوره مکه مکرمه ،فرصت لازم جهت بازدید از جبل الرحمه و در زیارت مدینه، کوه احد داده نشد و زمانبندی نادرست، باعث عدم بازدید از منا و جمرات گردید.4-طبق برنامه هتلها باتوجه به عدم ورود عوامل نظافتی (که اکثرا غیر ایرانی بودند) و به دلیل مسائل امنیتی و ناموسی یکبارنظافت اتاقها در طی 5 روز که می بایستی با حضورمدیر یا معاون کاروان انجام می گرفت ، متاسفانه بعلت سهل انگاری یا عدم آشنایی به وظایف خود، یکبار نظافت اتاقها هم انجام نگرفت و سایر ضعفهای ریز و درشت دیگر، پیشنهاد می گردد که سازمان حج و زیارت از افراد مومن و خوش اخلاق آموزش دیده به فن تورلیدری ، با تجربه کافی ،مسلط به زبان عربی و جوان، بعنوان مدیر کاروان استفاده کند.

6- هوای مدینه منوره و مکه مکرمه در این ماه (اسفند ماه) بسیار عالی بود بطوریکه هوای مدینه حداقل 16 و حداکثر 28 درجه بالای صفر و هوای مکه حدود 5 درجه ای گرمتر از مدینه بود و بعد از تجربه دمای فوق العاده سرد 25- تبریز این دما واقعا برای ما خوش آیند بود .

7- باتوجه به مدت بسیار اندک 10 روزه اقامت در مدینه منوره و مکه مکرمه ، توصیه می کنم که بیشتر وقت خودتون رو با حضور در مسجدالنبی و مسجدالحرام به نماز(بخصوص نمازهای جماعت) ، دعا ، نیایش، قرائت قرآن مجید با بینش و آگاهی ازمعنی و مفهوم آن( نه فقط قرائت صرف بدون متوجه شدن معانی) و حتی حضور صرف و نگاه کردن به گنبد خضرا و خانه خدا و تفکر در نظام هستی که ثواب زیادی برای آن در احادیث وارد شده است ، بگذرانید و اگر دقایقی جهت رفع خستگی وتفنن پیدا کردید، از یکی از بازارها در مدینه و یا در مکه که معمولا وسایل نقلیه ای همواره جلو هتلها وجود دارد که بطور مجانی به آنها می برند(البته سایر بازارها هم وجود دارد که یا جنسهای آنها شبیه به هم بوده و تنها وقت تلف کردن است و یا فروشگاههای مارکدار که قیمت آنها فوق العاده گران است و ارزش صرف وقت و خرید بعنوان سوغات ندارد) و یا از بازارها و دستفروشهای دور حرم، سوغاتی هایی که بیشتر ارزش معنوی داشته باشند ،مانند سجاده های بسیار زیبا و نسبتاارزان قیمت تنها بعنوان سوغاتی برای افراد فامیل و دوستان و آشنایان ،خرید نمائید که در احادیث هم آمده است که خرید سوغاتی هرچند ارزان قیمت،حتی اگر یک تکه سنگ هم باشد، یکی از اعمال زیارت محسوب می شود.البته خرید سجاده که به همراه خودتان با آن طواف کرده و رویش در کنار بیت الله الحرام نماز گذارده باشید ویا آوردن آب زمزم از نظر معنوی وروحی باعث آرامش و شفای مریضها و همچنین عطر و تسبیح، بوی معنویت و حال و هوای دیگری دارد و الا به نظر من کشورهای دیگر از جمله ترکیه ویا تایلند بهترین محل جهت خریدعالیترین انواع پوشاک با قیمتهای بسیار مناسب می باشند.

8- توصیه می کنم فقط با خود دلار یا یورو ببرید واز بردن پول ایرانی خودداری کنید. هرچند فروشگاهها پول ما رو هم قبول می کنند ولی چون هر ریال سعودی با احتساب دلار 3000 تومانی معادل 800 تومان ماست ، فروشنده ها 1 ریال سعودی روبا 1000 تومان ما برابر میدانند.وبهتر است بعد از خرید ابتدا دلار یا یورو به فروشنده بدهید ومابقی دلارتان را از فروشنده بصورت ریال سعودی اخذ کنید . چون نرخ برابری دلار با ریال سعودی در صرافیهای عربستان به ازائ هر 100دلار 373 ریال و لی در فروشگاهها 375 ریال محاسبه می شود.

9- قیمت اعلام شده سفر. قیمتی که برای این سفر 10 روزه(از 2 تا 12 اسفند1392) از سوی سازمان حج و زیارت برای هر نفر بزرگسال اعلام و اخذ گردید، به ازائ هر نفر بیش از 2500000 تومان بود و با توجه به اینکه مبلغ 500000 تومان از 6 سال پیش دریافت نموده و در بانک ملت سپرده گذاری کرده بودند(در اون زمان یعنی سال 86 ،هزینه سفر 14 روزه حج عمره، 500هزار تومان بود) و در جواب این سوال که چرا پول بیشتری از زوار دریافت می کنید؟می گویند چون دلار گران شده و اکثر هزینه های ما به دلار است.حال سوال اینست که چرا با اینکه خودتان اذعان می دارید هزینه ها به دلار است (در حالی که واقعیت دقیقا اینطور نیست)پول ما را به ریال در بانک نگه داشته بودید و به دلار تبدیل نکردید؟و آیا تاوان ثبت نام بیش از حد و انجام قرعه کشی و افتادن قرعه در اولویت 299 از 300 را و مابه التفاوت کلان این مبلغ را چرا زائر باید از جیب خود پرداخت نماید؟ حتی بادرنظر گرفتن همین مبلغ(2500000 تومان) با محاسبات اینجانب کل هزینه این سفر به ازائ هر نفر حداکثر 1500000 تومان

می شود که باز حدود یک میلیون تومان از هر نفر اضافه دریافت شده است که طبق برآورد اینجانب کل هزینه ها به شرح ذیل است:1-هزینه رفت و برگشت هوایی تبریز-مدینه و بالعکس جده- تبریز با هواپیمای چارتر سعودی(با کیفیت بسیار پائین) که بصورت سالانه و با پرداخت یکجای مبلغ آن فوق العاده ارزان تمام می شود(که 100 رحمت به هواپیمایی ماهان خودمان) حداکثر600 هزارتومان2-اقامت 10شب(عملا 9 شب) در هتل، در مکه و مدینه که سازمان حج و زیارت بطور سالانه و یکجا محاسبه کرده و با تخفیف کلی اجاره می کند ،حداکثر 400 هزار تومان.3-هزینه غذا که موادخام آن اکثرا از ایران حمل شده و بصورت کلی خرید شده و با کیفیتی که قبلا اشاره شد، حداکثر200هزار تومان4-ترانسفر و سرویسهای حمل و نقل زمینی در مکه و مدینه جمعا 200هزار تومان5- سایر هزینه ها( شامل :آموزش،درمانگاه،مدیر ،معاون و روحانی کاروان و سایر هزینه های خرد) جمعا 100 هزار تومان. جمع:15 میلیون ریال.با توجه به آمار سازمان حج و زیارت در سال 1392، 850000 نفر به حج عمره مشرف شده

اند یعنی درآمد خالص تنها از محل حج عمره 850میلیارد تومان. جا دارد این سازمان جهت تنویر افکارعمومی علت اضافه دریافت حدود یک میلیون تومان از هر نفر و محل هزینه کرد آنرا به اطلاع مردم برساند که انشاالله جای هیچگونه شک و شبهه ای باقی نماند . به نظر می رسد سازمان حج و زیارت از درآمدهای کلان خود که بصورت ثبت نام برای حج عمره ،تمتع و عتبات انجام میدهد ویا در سالهای قبل داده است،بجای سرمایه گذاریهای اقتصادی که باعث رونق اقتصادی کشور و کاهش تورم و رکود در جامعه و کسب در آمد های حلال برای خود سازمان گشته و به طبع آن کاهش هزینه های حج و عتبات و پرداخت سوبسید برای زائرین و هموطنان مومن وعزیز کشورمان که اکثرا کم سواد و از قشر محروم جامعه هستند ودر آرزوی چنین سفرهایی سالها در نوبت مانده و لحظه شماری می کنند، ساده ترین راه و آنهم دریافت پول اضافه از مردم را برگزیده است و بیشتر از خود کشور عربستان این سازمان حج و زیارت کشور خودمان است که از جیب مردم فقیر و بیچاره خودش ، در آمد های چندین میلیاردی در سال از محل اعزامهای حج تمتع ،عمره و عتبات بدست می آورد.

10- همانطور که در متن سفرنامه نیز اشاره گردید، سازمان حج و زیارت برای عمره مفرده ، 9 کلاس آموزشی برای زائران در نظر گرفته است .بیشتر مطالب ارائه شده در مدت75 دقیقه ای هر یک از این کلاسها توسط روحانی محترم، به ذکر داستان ، ذکر مصیبت وبعضی مسائل حاشیه ای می گذرد و کمتر به اصل فلسفه حج ومسائل مربوط به آن پرداخته شده و بصورت مختصر، اعمال ظاهری حج توضیح داده می شود.بطوریکه بنده با چشم خودم مشاهده کردم ،علی رغم توضیحات اعمال حج ، باز افرادی بودند که این اعمال رو بطور صحیح بلد نبودند انجام دهند و درد آور تر از آن زائرین مسنی که بطور صحیح قادر به خواندن نماز نبودند و دنبال زائرین دیگری که نماز خوندنشون صحیح بود ، می گشتند ، ولی در هنگام ذکر مصیبت چنان اشک از چشمانشان جاری می شد که انسان فکر می کرد که واقعا آشنا به کلیه مسائل اسلام و اعمال آن می باشند.جا دارد سازمان محترم حج و زیارت یا سایر نهادهائی که وظیفه دارند، در اولویت اول به رسالت واقعی خودشون ، که همانا آموزش صحیح احکام اسلامی است ، بپردازند . در خاتمه برای همه مومنین و مومنات مسلمان ،آرزوی قبولی اعمال حج ، و رضایت پروردگار از آنها را خواهانم.

نویسنده : فرشاد شفیعی شهیدلو

 

سفرنامه حج عمره مفرده (قسمت اول)

Posted:

سفر به خانه عشق قسمت اول

بعد از سالها آرزو و 6 سال انتظار درنوبت، بالاخره خداوند متعال ما را به خانه خود فرا خواند.قریب نیم قرن آرزو ، اشتیاق و حسرت، شوق دیدار خانه معشوق را برایم صد چندان کرده بود بطوریکه در مقابل دریافت کل ثروت دنیا حاضر به تعویض آن نبودم و چه افتخاری برایم بالاتر از این!من وهمسرم این احساس را داشتیم که آیا ما لیاقت حضور در خانه خدارا داریم؟ بهترین مکان مقدس دنیا کجا وحضور دو بنده سراسر تقصیر کجا؟

آرزوی حرم و مکه و بطحاست مرا هوس کعبه و آن منزل و آنجاست مرا

از خود و هستی خود جمله سفر باید کرد روی چون در سفرکعبه کننداهل سلوک

بعد از سفرهای متعدد به اقصی نقاط جهان و مشاهده مکانهای مقدس ادیان و مذاهب مختلف و مراسم های مذهبی آنان ، همواره در این اندیشه بودم که آیا روزی خواهد رسید که من هم در بهترین نقطه مقدس دنیا مراسم مذهبی (حج) خودمان را به انجام برسانم؟ دیدن مراسم مذهبی بودائیان، هندوهاو مسیحیان برایم جالب بود و گاهی خنده دارکه چطور در این عصر ما فوق تکنولوژی و پیشرفت، انسانهایی پیدا می شوند که به ساخته های دست خودشان تعظیم می کنند و از سالها قبل و بخصوص در این چند سال اخیربه این واقعیت ،اعتقادراسخ پیدا کردم که حج مسلمانان بهترین نوع مراسم های مذهبی جهان می باشد و زمانی که در لباس احرام این مراسم را انجام خواهم داد ، به خودم افتخار خواهم کرد که مسلمانم و امیدوارم که خداوندنیزازمن راضی باشد.بطوریکه خداوندمتعال در قرآن کریم می فرماید:بهترین دین نزد خداوند اسلام است.

طبق معمول همه مسافرتهایم حدود سه ماهی تا زمان پرواز به سرزمین وحی فرصت بود و دراین مدت مطالعات و اطلاعات لازم در خصوص اعمال عمره مفرده ،اماکن مقدسه دو شهر مدینه منوره و مکه مکرمه و سایر اطلاعات لازم رو از طریق اینترنت و مطالعه کتب و سی دی های مختلف بدست آوردم.امسال سازمان حج و زیارت مدت این سفر رو به 10 روز کاهش داده است یعنی مسافرت ما روز دوم اسفند نود ودوشروع و دوازده اسفند به پایان می رسید.این سازمان برای آژانسهای مسافرتی که کاروانهای عمره مفرده رو به عربستان می برند،یک نفر به عنوان روحانی ،یک نفر به عنوان مدیرکاروان و یک نفر دیگربعنوان معاون در نظر گرفته است.کل کاروان ما 143 نفر بودندکه با سه نفر ذکرشده جمعا 146 نفر بودیم. طبق برنامه سازمان حج وزیارت، سه دوره آموزشی در ایران (قبل از اعزام)، سه دوره در مدینه منوره وسه دوره در مکه مکرمه برگزار می شود که البته به نظر من با توجه به سطح سواد و سن و سال زوار کاملا ضروریه و در هر کلاس آموزشی تنها توسط روحانی کاروان 75 دقیقه فرصت داده شده تا مسائل مربوط به این سفر تشریح گردد و در چندین نوبت ،اعمال عمره مفرده شفاها و عملا آموزش داده شود.همچنین مدیر کاروان در زمانبندی مشخص خود آموزشها و توضیحات ضروری خود رو به اطلاع زوار می رساند و باتوجه به خرید کتاب و سی دی ازطریق تحویل بن های 10000 تومانی به هرزائر،انتظار می رود همه زوار با آگاهی و آموزش لازم به این سفر معنوی اعزام گردند.

کل هزینه سفر 10 روزه به دو شهر عربستان(حج عمره مفرده به مدینه و مکه) ،طبق اطلاعیه سازمان حج و زیارت ،به ازائ هر نفر بالغ با پرواز سعودی و هتل درجه" د" از فرودگاه تبریز به مدینه منوره،بیش از 2 میلیون و پانصد هزارتومان تعیین شده بود که قیمت هتل درجه" د" با" ج" و" ج" با" ب" هرکدام حدود40000 تومان اختلاف داشت. با توجه به اینکه مبلغ 500000 تومان دربانک ملت، زمان ثبت نام در اوایل سال 1387 پرداخت کرده بودیم و اولویت اعزام ما طبق قرعه کشی 299 از 300 بود(آخرین اولویت) مبلغی در حدود 1400000 تومان به ازائ هرنفرنیزاضافه به عنوان مابه التفاوت به بانک پرداخت کردیم و به همراه پاسپورت و سایر مدارک به آژانس زیارتی تحویل دادیم . تا زمان پرواز تمام کارهای مربوطه را آژانس انجام داد و تنها در فرودگاه در روز پرواز بلیط و پاسپورتهایمان را به خودمون تحویل دادند.از حدود 2 هفته مانده به زمان پرواز اولین دوره آموزشی در یکی از مساجد شهر تبریز برگزار شد و دو کلاس آموزشی دیگر یکی یک هفته مانده به زمان پرواز و دیگری 2 روز مانده به پرواز برگزارگردید.در آخرین کلاس بود که ساعت پرواز و نام هتلها در مدینه و مکه اعلام شد.همچنین کارتهای شناسایی(که همیشه بایددر طول سفر از گردنمون آویزان می کردیم) تحویلمون شد و کارتهایی که مشخصات هتلها رویشان نوشته شده بود و جهت نصب روی چمدانها، تحویلمون شد.

روز پنجشنبه اول اسفند ساعت 10 صبح در ترمینال حجاج چمدانهامونو تحویل نماینده آژانس دادیم تا روز حرکت (فردای آنروز) با فراغ بال در فرودگاه حاضر شویم.

یارسول الله میهمان توئیم میهمان تو ز ایران توائیم

سیدعالم تو صاحب خانه ای ما گرسنه برسر خوان توئیم

بالاخره روز موعود فرارسید(جمعه2 اسفند92)ساعت 10ونیم صبح با بدرقه جمع کثیری از افراد فامیل در سالن حجاج فرودگاه تبریز با التماس دعای همه اشان از ما وارد سالن انتظار پرواز شدیم . ابتدا از نماینده شرکت تلفن همراه عربستان یک سیم کارت عربی به قیمت 40000 تومان با 25 ریال شارژ خریداری کردیم.نماز ظهر و عصر رو در سالن فرودگاه اقامه کرده و بعد از مدتی سوار هواپیما شدیم.هواپیمای سعودی از نوع ایرباس A330 نسبتا قدیمی واز کیفیت خوبی برخوردار نبود ودر اجاره شرکتهای خارجی بود بطوریکه خلبان فرانسوی و کارکنان از دیگر کشورهای عربی بخصوص که مهماندار ما متولد فلسطین بودوخلاصه 100 رحمت به هواپیمایی ماهان خودمون.

 سفرنامه حج عمره مفرده

هواپیمای سعودی

هواپیما ساعت 20/14 دقیقه با نیم ساعت تاخیر، فرودگاه تبریز رو به مقصد فرودگاه مدینه منوه ترک کرد. شماره پرواز ما 2819 بود. هواپیما ،ساعت 10/17 به وقت محلی با صلوات مسافران در فرودگاه محمد بن عبدالعزیز مدینه منوره به زمین نشست.سپس بعد از انجام عملیات گمرکی و فرودگاهی و تحویل گرفتن بار با اتوبوسهایی که بیرون فرودگاه منتظر ما بودند به سمت محل هتل اقامتمون حرکت کردیم.هوای شهر تمیز و درجه حرارت حدود 28 درجه سانتیگراد بالای صفر بود و برای ما که از دمای سرد تبریز رسیده بودیم ،فوق العاده خوش آیند بود. از بدو ورود به مدینه و در طی چند دقیقه ای که تا هتل در راه بودیم، احساس می کردم یک حزن و اندوهی بر سراسر شهر، سایه انداخته است.

مدینه شهرنبی تربت چهار امام به نقطه نقطه خاکت زما سلام سلام

مزار چارامامی وشهر پنج تنی زشش جهت بسویت حاجت آورند مدام

دوای درد دوعالم ز گرد صحرائی سلام بر تو که آرامگاه زهرائی

 سفرنامه حج عمره مفرده

 سفرنامه حج عمره مفرده

 سفرنامه حج عمره مفرده

 سفرنامه حج عمره مفرده

 سفرنامه حج عمره مفرده

 سفرنامه حج عمره مفرده

هتل قصرالدخیل مدینه منوره (هتل محل اقامت 5 روزه مون در مدینه)

در بدو ورود به هتل با یک فنجان چایی مورد استقبال عوامل ایرانی هتل قرار گرفتیم.عوامل این دوره از استان مازندران بودند.انگار به یک هتل در ایران اومدیم همه عوامل بجز چند نفر محدود و تعدادی کارگر همه ایرانی بودند.سازمان حج و زیارت چون در تمامی ایام سال زائر داره این هتلهارو بصورت سالانه و با هزینه کم اجاره می کنه.سپس درمحل سالن اجتماعات در طبقه همکف هتل پای صحبت مدیر ایرانی هتل قرار گرفتیم.ایشان در مورد همکاران ایرانی هتل که لباس یکدستی می پوشند ، ساعت صرف غذا در محل سالن غذاخوری و توضیحات دیگری ارائه دادند و سپس بعد از گرفتن کارت اتاق ،چمدونهامونو از لابی برداشته و به اتاقهامون رفتیم.اتاق ما در طبقه ششم وشماره 18 و جنب آسانسور قرار داشت (اتاق618).هتل و اتاقها نسبتا قدیمی و هر اتاق مشکل خاصی برای خود داشت. مثلا اتاق ما ملافه هاش کثیف بود و مشکل تهویه داشت، بعضی اتاقها مشکل فاضلاب داشت و بعضی مشکل تهویه که با پیگیری های مکرر بالاخره سعی می شد به نحوی مشکلاتو رفع کنند.این هتل محل استقرار بعثه مقام معظم

رهبری در مدینه منوره هم می باشد.طبقات 5 و 6 هتل مختص استان آذربایجان شرقی بود.اتاقها دو و سه تخته بودند و در حد هتل 3 ستاره معمولی بود.زمان صرف صبحانه 30/6 تا 30/8، ناهار 13 تا 30/14 و شام 30/19 تا 30/21 بود و محل صرف غذای خانمها از آقایان جدا بود.سالن غذاخوری طبقه اول بالای لابی بود که با آسانسور و پله برقی راه داشت.بعد از کمی استراحت در اتاق زمان صرف شام فرا رسید. بطور کلی میزها از قبل آماده می شد یعنی روی میز نان عمومی(باگت و لواش داخل نایلون بصورت مجزا) ، نوشابه و یک نوع میوه و ماست(بعضا سالاد) به ازائ هرنفر حاضربود و بعد از نشستن، عوامل ایرانی پذیرائی، یک بشقاب برنج ( برنچ هندی) و یک پیاله خورشت جلو شما می گذاشتند.تنها تفاوت در وعده های غذایی ناهار و شام در تنوع خورشت بود و در وعده صبحانه نان بیات داخل نایلون و فلکس چایی روی میز آماده بود و پنیر کوچک پاستوریزه کاله و کره کوچک پاستوریزه و مربای کوچک و بعضا تخم مرغ ، شیر پاکتی وگوجه و خیار هر کدوم در روزهای مختلف ،در میز جداگانه ای بصورت انبوه بصورت سلف سرویس، کل برنامه غذایی تو این 10 روز در مدینه منوره و مکه مکرمه بود.شام روز اول برنج هندی با خورشت تکه های مرغ سرخ شده در روغن با پیازبا یک عدد میوه موز بود که عده کثیری از

زوار به مذاقشون خوش نیومده بود.بعد از صرف شام بیصبرانه منتظر این لحظه بودیم که سریع خودمونو به مسجد النبی برسونیم تا هم نمازهامونو(مغرب و عشا) خونده باشیم و هم زیارت و دعاهای حسابی بکنیم.

شکر خدا زیارت پیغمبر آمدیم توفیق یار شد که سوی این در آمدیم

ما لایق حضور تو هرگز نبوده ایم لطف تو بود اینکه به این محضر آمدیم

جهت یادگیری مسیر به اتفاق کاروان با روحانی و مدیر و معاون کاروان از جلو هتل پیاده راه افتاده و رفتیم .البته به علت دوری مسیر یک اتوبوس هم در نظر گرفته شده بود تا اونهایی که مشکل پا دارند ویا پیر هستند و نمی تونستند 15 دقیقه پیاده روی کنند ، راحت باشند.فاصله پیاده از جلو هتل یعنی خیابان العوالی تا مسجدالنبی حدود 700 متر بود که حدودا با یک ربع پیاده روی آرام با عبور از عابرگذر زیر اتوبان علی بن ابی طالب از درب جنوبشرقی حرم نبوی جنب قبرستان بقیع وارد صحن نبوی می شدیم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

ورودی شرقی مسجد نبوی

مسجد شلوغ بود بخصوص قسمت روضه شریفه. بعد از یکی دو ساعت که در مسجد بودم و اقامه نمازهای واجب و مستحبی وبعد از مدتی گشت و گذار جهت آشنایی با موقعیت خودم در اطراف مسجد، حوالی ساعت 1 صبح به هتل بازگشتم.

شنبه 3/12/92

با شنیدن اذان صبح (باتوجه به نیم ساعت عقب بودن ساعت عربستان با ایران) در ساعت 30/5 با قدمهای سریع در عرض 10 دقیقه به مسجدالنبی رسیدم تا از فضیلت اقامه نماز جماعت صبح غافل نباشم.فاصله اذان تا اقامه نماز صبح حدود 20 دقیقه ای طول می کشید و من راحت می تونستم هرروز نماز جماعت نمازهای 5 گانه رو در مسجد باشم.لازم به ذکره که اقامه نماز در مسجدالنبی به جماعت حال و هوای دیگه ای داره و الان که در ایران نشسته و این سفرنامه رو مینویسم آرزو می کنم که کاش در مسجدالنبی بودم و به جماعت نماز می خوندم. اذان و اقامه اونجا تن خاصی داره و خیلی دلنشینه . ادای کلمات صحیح نماز با لحجه عربی ، حضور چندین هزار نفره جماعت از اقصی نقاط جهان با لباسها و قیافه های متفاوت ، فضیلت حضور ونماز در مسجدالنبی که هر رکعت آن معادل ده هزار رکعت در سایر مساجده، حضور در کنار مرقد مطهر رسول گرامی اسلام، خاک اونجا ،هوای اونجا ، حس عجیبی به انسان می دهد، گویی در کنارحضرت علی (ع) و سایر اهل بیت رسول الله هستی .خوشا به سعادت ساکنین مدینه و مومنین و مومناتی که همیشه در مسجدالنبی نماز می خوانند.

فرق این مسافرت با سایر مسافرتها در اینه که انسان لحظه ای نمیخواد نمازهای جماعت (بخصوص درمسجدالنبی) رو از دست بده وسعی میکنه که حضور حداکثری در مسجدالنبی داشته باشه و وقت خودش رو با چیزهای بی اهمیت دیگر پرنکنه . دراون 10 دقیقه ای که در راه مسجد بودم یک لحظه فکر کردم وبا خودم گفتم : خدایا من کجا هستم؟ مدینه ؟باور نمی کردم در مدینه باشم .من بنده حقیر سراسر تقصیر کجا و استنشاق هوای بازدم رسول خدا و ائمه معصومین کجا؟خدایا صد هزار مرتبه شکرت که منو به این شهر مقدس دعوت کردی. با هر قدم تندی که بسوی مسجدالنبی بر میداشتم ،شور و اشتیاق وصف نشدنی داشتم واحساس می کردم پا در جای پای رسول خدا (ص)،علی(ع) ،امامان معصوم خفته در بقیع،اهل بیت عصمت و طهارت می گذارم و هوایی که تنفس می کردم،هوایی است که آن معصومین تنفس می کردندوهر لحظه وجودم رو در کنار آن بزرگواران احساس می کردم و بر این حضور احساس خوف و رجا داشتم. .خدایا آیا اعمال ورفتارم ، کردارم،پندارم و گفتارم شباهتی به این بزرگان دارد؟ اگر نداردبه من کمک می کنی بتوانم خودم رو طوری تغییر بدم که به این سمت گرایش پیدا کنم؟ که اگر نکنم حضورم در مدینه بی ثمر خواهد بود.چرا که به مدینه آمده ام که تغییر کنم.

ای عاشق مشتاق که خواهان لقائی درراه طلب گم شده ای بی سر وپائی

میعادگه دلبرجانانه همین جاست یک لحظه به خود آ و نظرکن که کجائی

بعد از نماز صبح که کمی از نمازهای ما طولانیتر است(که البته خیلی به من می چسبید)،بلافاصله نماز میت خوانده میشود.سپس درب قبرستان بقیع به روی نمازگزاران باز می شود.

خوش آن نسیم که می آیدازکناربقیع خوشا هوای روانبخش و مشکبار بقیع

خراب کرد ستم، مشهد چهار امام کز آن شرف به سمایافت خاکساربقیع

سلام بی حد وبسیاربرپیمبروآل درود وافر وبی انتها نثار بقیع

 سفرنامه حج عمره مفرده

قبرستان بقیع

 سفرنامه حج عمره مفرده

قبرستان بقیع

. چهار قبر کنار هم قبور امامان معصوم :حضرت امام حسن(ع) ،امام سجاد(ع)،امام باقر(ع)و امام صادق(ع) وبالاتر از آنها ( که دو سنگ پائین و بالای قبر وجود داره که مختص قبور خانمها می باشد) قبر فاطمه بنت اسد مادر گرامی حضرت علی(ع) و جلو آنها قبر عباس عموی پیامبر است که این محوطه با زنجیر بسته شده و اجازه ورود به نزدیک قبور داده نمی شود. باحضور در صحن مسجدالنبی ودیدن گنبد سبز بالای سر مرقد مطهر رسول اکرم ،احساس عجیبی به انسان دست می دهد. گویی تمام خاطرات صدر اسلام از ذهن انسان عبور می کند و انسان خود رادرکنارپیامبراسلام واهل بیت واصحابش احساس میکند مخصوصا حضور در روضه شریفه وخواندن نماز زیر ستونهای آن جایی که پیامبر اسلام درآنجا نماز گذارده است و ازبهترین مکانهای دنیا جهت نمازگذاردن ورازونیازمی باشد . بیخود نیست که میگویند یک رکعت نماز در مسجدالنبی معادل ده هزاررکعت نماز در سایر مساجد ارزش دارد.البته بعلت شلوغی روضه شریفه حدود نیم ساعتی منتظر شدم تا نماز گذاران قبلی توسط سربازان سعودی خارج شده و نوبت به ما برسه.بلافاصله خود را زیر ستون حرس رساندم جایی که حضرت علی(ع) می ایستاد ونگهبانی می داد تا پیامبر و یارانش نماز بخوانند.نماز و نیایش در آن منطقه حال و هوای دیگه ای داره که در قالب الفاظ نمی گنجه.

سلام ای قبه خضرای احمد سلام ای خفته درخاکت،محمد

مدینه خاک تو عنبرسرشت است خدا داند که بهتر از بهشت است

 سفرنامه حج عمره مفرده

صحن مسجدالنبی

 سفرنامه حج عمره مفرده

روضه شریفه و ستونهای حرس،وقود و سریر

خارج صحن مسجدالنبی و خیابانهای اطراف آن پر از دستفروشها وفروشگاههای مختلف ومحل مناسبی جهت خرید سوغاتی بود.البته خرید سوغاتی با فرهنگ ما ایرانیها عجین شده بخصوص خانمها وسایر ملل همچین رسمی رو مثل ما ندارندو من توصیه می کنم زیاد وقت خودتونو به این امر اختصاص ندین وفقط برای تفنن در حدزمان کوتاهی مابین عبادات، اشکالی نداره.

 سفرنامه حج عمره مفرده

دستفروش میوه

بهتر است در اینجا اشاره ای هم به قیمت برخی اجناس در عربستان بکنم:
نرخ برابری ریال سعودی با دلار: هر 100 دلار برابر با 374 ریال

یعنی اگر دلار 3000 تومان باشد، هر ریال سعودی معادل 800 تومان ما می شود

هر کیلو موز، نارنگی ، پرتقال ،سیب و گلابی 10 ریال

هر کیلو انگور 20 ریال

هر بسته 250 گرمی توت فرنگی 5 ریال

آناناس هر عدد 10 ریال

شکلات ترکیه هر کیلو 20 ریال

هر کیلو خرما بسته به نوع، بزرگی و کوچکی ، تر و خشک ، عالی و متوسط بین 10 تا 60 ریال

بنزین هر لیتر نیم ریال( 400 تومان)

در آمد خالص هر راننده تاکسی در روز 250 ریال

کرایه تاکسی در بستی (اجره) 10 ریال و ون هر نفر2 ریال
روز یکشنبه چهارم اسفند ساعت 5/4 بعد ازظهرجهت بازدید از " مسجدالاجابه" به همراه روحانی کاروان و عده کثیری از هم کاروانیان ، پیاده به سمت شمالشرقی مسجدالنبی رفته و ضمن آشنایی با تاریخچه این مسجد و مباهله پیامبر اسلام 2 رکعت نماز تحیت در مسجد بجا آوردیم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

خیابان عباس ابن عبدالمطلب نزدیک مسجد مباهله

 سفرنامه حج عمره مفرده

داخل مسجد الاجابه(مباهله)

در بین راه از جلو قبرستان بقیع رد شدیم و روحانی کاروان توضیحاتی در مورد محل قبور امامان و یاران ایشان،همسران پیامبر و سایربزرگان ، از پشت دیوار قبرستان بقیع می داد ولی اشاره ای به محل قبر ام ابیها فاطمه زهرا نکردزیرا هیچکس بجز خداوند علیم و حضرت علی(ع)، نمی داند پیکر مطهر بانوی بزرگ و شریف دو عالم، دقیقا در کجای قبرستان بقیع مدفون است. و خانمها از پشت دیوار مشبک کنار پیاده رو، شاهد و نظاره گرقبرستان بقیع بودند. چون به خانمها در عربستان اجازه ورود به قبرستان داده نمی شود.
سوی گل وجود تو ما با سر آمدیم گریان ولی زداغ گل دیگر آمدیم

داغ بزرگ،مدفن پنهان فاطمه است ما در پی زیارت این مادر آمدیم

روز دوشنبه پنجم اسفند ساعت 8 صبح زیارت دوره داشتیم.(زیارت دوره نام برنامه تور نیم روزه شهریست که برای همه کاروانهای ایرانی یکباردرمکه ویکبارهم در مدینه یا صبح ساعت 8 یا بعد از ظهر ساعت 2 برگزار میشه و در آن از چند مسجد و اماکن تاریخی و مذهبی با توضیحات روحانی کاروان بازدید بعمل می آید.) مدت برنامه 4 ساعت میباشد.با 3اتوبوس که اکثریت افراد کاروان حاضر بودند طبق معمول ما ایرانیها با مدتی تاخیر(البته با عدم قاطعیت مدیر کاروان)از جلو هتل ابتدا به سمت کوه احد رفتیم(جایی که جنگ احد اونجا اتفاق افتاده بود)

 سفرنامه حج عمره مفرده

کوه احد در مدینه منوره

سپس به سمت مسجد ذوالقبلتین رفتیم. مسجدی که در اونجا آیه تغییر قبله از مسجدالاقصی به سمت مسجدالحرام توسط فرشته وحی بر پیامبر اسلام نازل گردید و دو رکعت نماز تحیت در اونجا اقامه کردیم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

داخل مسجد قبلتین

سپس از آنجا به طرف محل جنگ خندق یا احزاب رفته جایی که مبارزه معروف حضرت علی (ع) با سردار کفار"امربن عبدود"رخ داده بودو بخاطر این پیروزی مسجدی بنام مسجد فتح در آنجا احداث گردیده است.

 سفرنامه حج عمره مفرده

مسجد فتح

و آخرین مسجدی که زیارت کرده ودو رکعت نماز تحیت در آن بجا آوردیم ،مسجد قبا بود که اولین مسجد اسلام می باشد و بنا به فرموده رسول اکرم ثواب خواندن دو رکعت نماز در آن ، ثواب یک حج عمره به همراه پیامبر اسلام را دارد.

 سفرنامه حج عمره مفرده

داخل مسجد قبا

روز جمعه عصر که جهت اقامه نماز مغرب و عشا در مسجدالنبی بودم ، در حین نماز تنها صدای سرفه نمازگزاران بود که مسلسل وار سکوت مسجد را می شکست و آنروز نمی دانستم که این هجوم ویروسهای آنفولانزاست که بسویم شلیک می شود.تا اینکه روزدوشنبه(سه روز بعد) تاثیرخودراگذاشت ومرا از پا انداخت بطوریکه تب و درد شدید بدن و سرفه های مکرر امانم را بریده بود ونای بیرون رفتن از اتاق را نداشتم و از ترس توصیه های اکید مدیر کاروان در ایران ، مبنی بر همراه نداشتن قرصهای کدئین دار ، هیچ دارویی هم با خود نبرده بودم.اما شنیده بودم که درمانگاههای مجهز با کادر پزشکی مجربی در تمام هتلهای مدینه و مکه دائر میباشد.

روز سه شنبه صبح سراغ مدیر ایرانی هتل رفتم تا آدرس درمانگاه رو بپرسم که در کمال ناباوری ایشان فرمودند که " در هتل ما درمانگاهی وجود ندارد و یک درمانگاه در هتلی نزدیک هتل ما وجود داشت که دیشب ماموران سعودی ریختند و درمانگاه رو تعطیل کردند ولی الان درمانگاه کاروان ایرانیان به هتل بدرالمحمدیه منتقل شده و شما میتونید بدون اینکه ماموران سعودی متوجه بشن (بطور دزدکی و مخفیانه) به اونجا مراجعه کنید" ومن آدرس هتل رو گرفتم و بدون فوت وقت با حدود 15 دقیقه پیاده روی با اون وضع و حالم رفتم اونجا. درمانگاه بسیار شلوغ بود گویا همه از بیماری من گرفته بودند.چون ساعت 10 صبح تو هتل خودمون کلاس داشتیم و ساعت 45/9 بود و من اصلا نمیتونستم منتظر بمونم ، از خانم دکتر مسئول درمانگاه خواهش کردم چند عدد قرص و شربت به من بدن و ایشان چون وضع و حال منو دیدند ، به توصیه خانم بنده که مختصری اطلاعات پزشکی داشت ، مارو دست خالی برنگردوند.

ساعت2 بعدازظهر بایستی چمدونهامونوبسته و آماده درجلو اتاق هتل میذاشتیم تا عصر آنروز با یک کامیون باربری به هتلمون تو مکه می بردن تا فردا فقط با یک ساک دستی کوچک که لباس احراممون توش بود در مسجد شجره محرم بشیم. بعد از ظهر امروز(سه شنبه ششم اسفند) حوالی ساعت 30/4با پای پیاده به همراه کاروانیان و در راس آن روحانیمون از جلو هتل راه افتاده و در ضلع جنوبغربی مسجدالنبی ، به سمت مسجد غمامه رفتیم.مسیر نسبتا طولانی بود و حدود نیم ساعتی تو راه بودیم .جلو مسجد روحانی کاروان توضیحاتی در مورد این مسجد ارائه دادند و اینکه نام مسجد از باران گرفته شده و با درخواست مردم از پیامبر جهت بارش باران ، بعد از درخواست ایشان از خداوند متعال، یک ابری بالای سر پیامبر ظاهر می شود و تا منزل ایشان (گنبد خضرائ کنونی) همراه ایشان حرکت می کند و درنهایت منجر به بارش رحمت الهی می گردد. ولی بعلت اینکه وقت نماز نبود مسجد بسته بود وما اجبارا با دست خالی برگشتیم .

 سفرنامه حج عمره مفرده

مسجد غمامه

موقع برگشت به هتل از جلو یک داروخانه (به عربی " صیدلیه") رد می شدیم و من داخل شده و یک بسته قرص جوشان ویتامین C به قیمت 10 ریال خریداری کردم.ساخت کارخانه بایر آلمان بود و فوق العاده خوشمزه و دقیقا مزه غلیظ شده آب پرتقال می داد.

بالاخره روز چهارشنبه، هفتم اسفند ماه ازراه رسید.روزی که بایستی بعدازظهر، ضمن تحویل اتاق از مدینه به سمت مسجدشجره حرکت کرده و عصر آنروزدر آنجا احرام بسته تا شب بعد از اقامه نماز مغرب و عشا به سمت مکه مکرمه حرکت کنیم.ساعت 30/14 ضمن تحویل اتاق ،در سالن اجتماعات هتل جمع شدیم و مدیر ایرانی و مسئول فرهنگی هتل صحبت کرده و ضمن ذکر مصیبت و گریاندن زوار، از زیر قرآن کریم رد شده و سوار اتوبوسمون شدیم.تعداد 4 اتوبوس از قبل آماده شده بودند ودر اتوبوسهای 1 تا 3 ، 36 نفر و شماره 4 (اتوبوس ما) که 35 نفربود آقایون جلو و خانمها عقب سوار شدیم.بعد از چند دقیقه حرکت هنوز از مدینه خارج شده نشده به مسجد شجره رسیدیم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

مسجد شجره

بهوش ای دل که میقات است اینجا محل نفی و اثبات است اینجا

چوبیرون و درونت پاک گردید دلت روشنتر از افلاک گردید

بگو لبیک یا معبود لبیک مرا تنها توئی مقصود ،لبیک

ساعت حدودا 5 عصر بود و حدود 5/1 ساعت زمان تا اذان مغرب داشتیم تا اونهایی که در هتل حوله های خود رو بر تن نکرده بودند ،غسل کرده و لباس احرام بپوشند.بعد از پوشیدن لباس احرام و گفتن تلبیه(لبیک اللهم لبیک.لبیک لا شریک لک لبیک.ان الحمد والنعمته لک والملک لا شریک لک لبیک.) محرم شدیم و بعد از اقامه نماز مغرب و عشا ، حدود ساعت7 شب با همون اتوبوسها به سمت مکه مکرمه حرکت کردیم. حوالی ساعت 8 شب شام رو(کتلت مرغ با سیب زمینی سرخ کرده ،سس و زیتون و خیارشور و نوشابه و نان) داخل اتوبوس خوردیم. کولر ماشین دقیقا روی سرم بود و من با یک حوله نازک(لباس احرام) تا رسیدن به مکه مکرمه فقط می لرزیدم و هر چه از راننده خواهش می کردم که کولر رو خاموش کنه بلا فاصله با اعتراض دوستان و زائران عزیز اتوبوس مواجه می شدم.در مسیر حدود 450 کیلومتری مسجد شجره تا مکه مکرمه ، تنها فکرم این بود که آیا فردا صبح قبل از طلوع آفتاب، توان انجام اعمال عمره مفرده رو خواهم داشت؟ آیا

خداوند متعال این توان را به من عنایت خواهد فرمود؟ یا مثل شب گذشته تب بدنم به 40 درجه خواهد رسید؟ آیا نای راه رفتن خواهم داشت ؟ آیا 7 دور با پای پیاده طواف دور خانه خدا،7 بار سعی بین صفا و مروه و دوباره 7دور طواف نسارو میتونم انجام بدم؟در این مسیر 5 ساعته همش زیر لب دعا می کردم تا خداوند متعال حال عمومی بدنم رو طوری بکنه که بتونم اعمال حج رو به خوبی و صحیح انجام بدم.خدایا آخر من مهمان توام و خودت مرا طلبیده ای و بعد از چندین سال آرزو و انتظار به خانه ات می آیم و مرا دست خالی نگذار.خودت گفته ای " ادعونی استجب لکم"(بخوانید مرا تا اجابت کنم شمارا) و شاید به جرات بتونم بگم که اینجا تنها جایی بود که مطمئن بودم خداوند متعال دعایم رو اجابت می کنه.

ساعت 30/9 شب ،اتوبوس در یک صحرای ظلمات که ده ها دستگاه اتوبوس دیگر نگه داشته بودند، جهت صرف نوشابه یا چایی همچنین استفاده از سرویس بهداشتی نیم ساعتی توقف کرد. من که نای حرکت نداشتم ،همچنین خنکی هوای بیرون ، تاریکی مسیر و هوا ،ترجیح دادم داخل اتوبوس بمانم. قبلا شنیده بودم که مسیر اتوبان مدینه- مکه سراسر چراغانی و مثل روز روشنه ولی در کمال تعجب متوجه شدم که تنها از چند کیلومتر مانده به مکه مکرمه وسط اتوبان چراغ داره.نزدیکیهای ساعت 1 بامداد روز پنجشنبه هشتم اسفند 92 به مکه مکرمه رسیدیم.

اوخوانده ترا برسرخوان کرم خویش شرمنده چرائی توزبی برگ ونوائی؟

معشوق بود برسرپیمان محبت زشت است اگر برسرمیعاد نیائی

در آن ساعت شب تقریبا همه جا باز بود و بخصوص اغذیه البیک که جای سوزن انداختن نداشت.در مسیر ورودی شهر تا هتل محل اقامتمون کلی داروخانه دیدم که اکثرا هم باز بودند. بعد از مدت کوتاهی به هتل "مواکب المشاعر" رسیدیم.

 سفرنامه حج عمره مفرده

هتل مواکب المشاعر مکه مکرمه

بعد از تحویل گرفتن کارت اتاق ، بعلت شرایط خاصی که داشتم،منتظر صحبتهای تکراری مدیر ایرانی هتل نشدیم و بلافاصله به طبقه پنجم هتل رفتیم.درسالن طبقه پنجم، چمدونها روی هم که شب قبل آورده بودند، تل انبار شده بود .با مصیبت چمدونهامونو پیدا کرده و داخل اتاقمون شدیم(اتاق 514).

 سفرنامه حج عمره مفرده

اتاق 514 هتل مواکب المشاعر مکه مکرمه

نویسنده : فرشاد شفیعی شهیدلو

آراد بازدید : 581 دوشنبه 08 ارديبهشت 1393 زمان : 14:58 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
 • آراد
 • modeltops
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 462
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 50
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 60
 • بازدید امروز : 668
 • باردید دیروز : 414
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 668
 • بازدید ماه : 15,530
 • بازدید سال : 86,007
 • بازدید کلی : 537,604